Prije više od pet vjekova Đenova je svijetu dala moreplovca koji je pomjerio granice znanja o zemljopisu tog doba. Protekle sedmice, grupa najboljih crnogorskih trenera je u istom gradu imala priliku da proširi granice sopstvenih znanja o stručnom radu u jednom uspješnom klubu. Stručni štab Sampdorije i njen prvi trener Siniša Mihajlović nesebično su primili crnogorsku ekspediciju u svoju fudbalsku porodicu i tokom sedmodnevnog boravka u trening centru "Gloriano Munjaini" nesebično dijelili znanje i fudbalsku filozofiju sa crnogorskim kolegama.
U periodu od utorka do subote treneri su pratili mikrociklus priprema Sampdorije za utakmicu sa Udinezeom, uključujući treninge oporavka, rad u teretani, uigravanje akcija i taktičku pripremu utakmice. Mihajlović je tokom zagrijavanja za svaki trening predstavio našim trenerima plan rada za taj dan, a bio je otvoren za sva pitanja i poslije obavljenog treninga. Tokom posjete, grupa trenera predvođena selektorima kadetske i pionirske reprezentacije iskoristila je priliku da stekne uvid u način rada omladinskih kategorija kluba, sa akcentom na "primaveru" (omladince) i "alieve" (kadeti). Treneri dva tima, Enriko Kjeza i Franćesko Pedone, su dugo nakon treninga odgovarali na pitanja koja se tiču selekcije, organizacije i rada u omladinskom pogonu đenovljanskog kluba.
Predsjednik FSCG Dejan Savićević, koji je lično ugovorio ovu studijsku posjetu sa Mihajlovićem, zahvalio se svom prijatelju i dugogodišnjem saigraču iz Crvene zvezde i reprezentacije na gostoprimstvu.
Želim da se zahvalim u ime FSCG i u ime trenera koji su ovdje što ste nam izašli u susret i omogućili da pratimo ovaj mikrociklus vašeg rada. Naišli smo na fantastičan prijem, imali smo mogućnost da dobijemo sve prave informacije i priliku da od stručnog štaba na čelu sa Mihajlovićem dobijemo sve odgovore koje su naša pitanja - rekao je Savićević, koji je treneru Sampdorije uručio dres Crne Gore sa brojem 11 i specijalnu zahvalnicu FSCG.
Mihajlović je istakao da mu je bilo veliko zadovoljstvo što je ugostio kolege iz Crne Gore i stavio se na raspolaganje za sva pitanja.
Dejo i ja smo stari drugari, a bio mi je i selektor. Imao je dosta strpljenja za mene, premda nisam uvijek bio lak za saradnju. Drago mi je što smo bili u prilici da podijelimo svoja iskustva sa crnogorskim trenerima i nadam se da će im informacije koje su ovdje sakupili pomoći u daljem radu - rekao je Mihajlović koji je potom duže od sat vremena, zajedno sa saradnjcima, odgovarao na brojna pitanja vezana za pripremu utakmice, planiranje i sprovođenje treninga, postavljanje igre i vođenje utakmice, kondicionu pripremu za sezonu i utakmicu, ishranu i motivaciju igrača, rad sa golmanima...
Direktor Škole za trenere Dr Niko Raičković zahvalio se domaći u na sjajnom gostoprimstvu i istakao da su ovakve prilike za učenje rijetke u modernom fudbalu.
Nedavno smo na simpozijumu u Zagrebu razgovarali sa predstavnicima Udinezea koji su nam otkrili da je italijanski fudbal već godinama u krizi. Kao izuzetak su pomenuli nekoliko klubova, među kojima i Sampdoriju koju su istakli kao pozitivan trend čiji primjer treba sljediti. Tokom ovih sedam dana smo se uvjerili da je zaista tako, da se radi marljivo i kvalitetno, na najvećem nivou. Još više impresivno bilo je gostoprimstvo koje smo ovdje iskusili, ne samo od Siniše i njegovog stručnog štaba, već od svih u klubu, na svakom koraku koji smo napravili - rekao je Raičković.
Fantastične utiske sa studijske posjete dodatno je pojačao harizmatični predsjednik Sampdorije Ferero, koji je naučio crnogorsku delegaciju da pjeva navijačku pjesmu svog kluba, a potom povikom "Svi na stadion" na našem jeziku dobio ovacije svih prisutnih.
Pored predsjednika Savićevića, delegaciju Fudbalskog saveza Crne Gore činili su direktor Škole za trenere FSCG Dr Niko Raičković, član Izvršnog odbora FSCG i stručnog vijeća Škole za trenere Mojaš Radonjić, selektor Crne Gore Branko Brnović sa asistentima Radisavom Dragićevićem i Dragojem Lekovićem, te selektori mlađih kategorija Dušan Vlaisavljević (U21), Boris Ljurica (U17) i Boris Miličković (U15).
Trenere Telekom 1.CFL u Đenovi su predstavljali: Goran Perišić (Budućnost), Dejan Roganović (Zeta), Milorad Malovrazić (Petrovac), Branislav Milačić (Mogren), Miljan Radović (Grbalj), Mirko Marić (Rudar), Kosta Goranović (Sutjeska), Aleksandar Nedović (Mladost), Đuro Mijušković (Lovćen), Rade Vešović (Berane), Slobodan Drašković (Bokelj) i Mladen Vukićević (Mornar), dok su ispred drugoligaških klubova mikrociklus priprema pratili: Goran Jovanović (Jedinstvo), Željko Tomašević (Cetinje), Muhamed Lekić (Dečić), Zoran Tripković (Bratstvo), Dragoljub Đuretić (Kom), Denis Neković (Jezero), Igor Raičević (Igalo), Predrag Perčin (Arsenal), Nebojša Asanović (Radnički), Milija Savović (Zabjelo) i Dejan Mrvaljević (Iskra).